10 grudnia 2013 roku został skierowany do Nadleśnictwa Giżycko wniosek o udostępnienie informacji
o środowisku. Zwrócono się o informację dotyczącą planów gospodarczych przewidzianych do realizacji
w roku 2014 dla większości wydzieleń leśnych Lasu Miejskiego.
W odpowiedzi na powyższy wniosek Nadleśnictwo skierowało pismo w którym zawarto "Zestawienie planu oraz wykonania wniosku cięć".
Kilkanaście dni temu rozpoczęły się w Lesie Miejskim prace gospodarcze mające na celu usunięcie większości obumierających świerków oraz pozyskania zdrowych okazów przekraczających wiekiem 140 lat.
Prace wykonywane obecnie w Lesie Miejskim nijak mają się do cięć zadeklarowanych w piśmie z dnia 27.12.2013r.
Rozbieżności te są przykładem bagatelizowania rangi ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko. Informacje zawarte w piśmie z dnia 27.12.2013r. są bowiem nie prawdziwe
Ponadto jednostka administracji publicznej nie wywiązuje się z zapisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego łamiąc w tym momencie następujące zasady:
Art. 7. ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego
W toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności, z urzędu lub na wniosek stron podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli.
Art. 9.
Organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron
o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego(...)
Uzasadnieniem ze strony jednostki administracji publicznej może być konieczność wykonywania cięć sanitarnych których ze względu na specyfikę żeru i przemieszczania się kornika drukarza, nie można przewidzieć w zadaniach gospodarczych na dany rok. Można używać takiej argumentacji wobec ewidentnie rozpoznanej gradacji kornika drukarza. Gniazda kornika drukarza zostają wówczas usunięte.
W tym jednak przypadku mamy do czynienia z selektywnym usuwaniem pojedynczych obumarłych świerków z obszaru całego lasu, których obecność nie ma znamion gradacji gatunku szkodliwego a jest kluczowa dla zachowania różnorodności biologicznej w tym dla obecności gatunków objętych ochroną gatunkową.
Nic jednak nie uzasadnia usuwania zdrowych żywych świerków w sprzeczności z pisemną informacją o środowisku udzieloną organizacji społecznej, która to informacja stoi w sprzeczności z stanem faktycznym rozpoznanym w terenie
Co może zrobić w tym przypadku organizacja społeczna?
1. Zgłoszenie skargi do organu drugiej instancji
2. W przypadku nie satysfakcjonującego uzasadnienia rozbieżności w obu dokumentach przysługuje organizacji społecznej prawo zgłoszenia przestępstwa do prokuratury. Przestępstwa którego w mniemaniu organizacji dokonał organ administracji .
Jak przyroda radzi sobie z cywilizacją:
OdpowiedzUsuńhttp://www.adme.ru/tvorchestvo-fotografy/20-fotografij-gde-priroda-pobedila-civilizaciyu-776860/
Dodać należy że większość obumarłych swierków stała na pniu od kilku już lat a w związku z tym nie była zasiedlona przez kornika. Prace leśne nie są więc ewidentnie powiązane z obecnością kornika lecz mają na celu usunięcie martwego drewna z lasu.
OdpowiedzUsuńI jeszcze prośba w sprawie waloryzacji Lasu Miejskiego. Potrzebni są wolontariusze z okolic Giżycka do udziału w projekcie. Świadczenia wolontariackie będą dotyczyć pomocy przy pracach inwentaryzacyjnych wykonywanych przez zespół ekspertów. Kontakt na mail : fundacja.las.naturalny@gmail.com
OdpowiedzUsuńPomagamy dla Adama Ulbrycha który za działania interwencyjne w obronie przyrody stracił swój dorobek życia:
OdpowiedzUsuńhttp://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20141107%2FPOWIAT09%2F141109517