11/15/2014

W amoku wycinania niezgodnie z prawem



W Lesie Miejskim aspirującym do statusu rezerwatu leśnego trwają prace gospodarcze na niespotykaną skalę. Wycinane są niemal wszystkie świerki w wieku powyżej 120 lat. Usuwane są drzewa zdrowe oraz obumarłe.



Działania te są sprzeczne z udzieloną zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku informacją
o zakresie planowanych prac gospodarczych w roku 2014. W związku z tym należy stwierdzić iż Nadleśnictwo Giżycko ponosi pełną odpowiedzialność za łamanie prawa polskiego i poniesie za to konsekwencje.


W marcu 2015 roku zostanie złożona na ręce Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oferta realizacji zadania publicznego mającego w gruncie rzeczy wyłonić wszystkie cechy Lasu Miejskiego pod kątem zagrożeń oraz ich ochrony. Masowa wycinka drzew jaka w tej chwili trwa w Lesie Miejskim jest odpowiedzią Nadleśnictwa na ideę przeprowadzenia waloryzacji Lasu którą zaproponowano Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu i która została przyjęta do ewentualnej realizacji po otrzymaniu funduszy.

Brak dojrzałości pracowników Nadleśnictwa Giżycko w tej sytuacji objawiający się chęcią udowodnienia swoich racji podpartych zapisami ustawy o lasach, udowadnia jak chwiejne i elastyczne są plany wobec zakresu działań gospodarczych. Można je bowiem, jak to widać na przykładzie obecnej sytuacji, bezkarnie naginać łamiąc przy tym zapisy dwóch ustaw obowiązujących w prawie polskim oraz oszukując przy tym organizacje społeczne zaangażowane w ochronę środowiska.







 To drzewo leżało w tym miejscu od lat. Jest to naturalny wykrot który nie powinien zostać usunięty z lasu

 To drzewo zostało wycięte w mikrosiedlisku grądu subkontynentalnego

Zostanie sprawdzone czy te cięcia nie zostały przeprowadzone w siedliskach HCVF. Konsekwencje to nieprzyjemności związane z audytem firmy certyfikującej SGS Polska oraz nagłośnienie sprawy w mediach



 Jak widać drzewa są wycinane wybiórczo a jedynymi argumentami za ich wycinką są:

1. obecność teraźniejsza bądź dawna- kornika drukarza.

2. wiek rębności




 Składnica drewna. To stąd leśnicy zabierają uśmiercone drzewa









W tym miejscu podjęto się wykonania rębni wszystkich świerków. Nie są one starsze niż 100 lat a ich wycinanie stoi w sprzeczności z racjonalną gospodarką leśną

Wpis dedykuję dla pani która pozwoliła na to co się dzieje w Lesie Miejskim

9 komentarzy:

  1. A tuż obok, kolejne łamanie prawa przez leśników z Nadleśnictw Puszczy Boreckiej. Niebawem będzie wpis na blogu o znaczeniu porostów jako biowskaźników:

    http://pracownia.org.pl/aktualnosci,1105

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy piszący ten bełkot zastanawiał się czym zajmuje się leśnictwo? Ten las to las gospodarczy, czyli sadzi się w nim od pokoleń drzewa, aby je pozyskać a potem posadzić kolejne. Z tego co tu czytam, to wyraźnie widać, że piszącemu te artykuły chodzi wyraźnie o pieniądze. A może raczej a ich wymuszenie. Pieniądze dawajcie pieniądze..... Toż to jest Ekoterroryzm. Chce Pan ściągać haracz z instytucji państwowych i funduszy europejskich i wmawiać ludziom żeby przymykali oczy bo krzyczy Pan, że to dobrze i tak powinno być. Proszę się wczytać dokładnie na co powinny być wydawane pieniądze europejskie. Cwaniaczek!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale belkot z poczuciem humoru:
    Najbardziej mi sie to podoba:

    Składnica drewna. To stąd leśnicy zabierają uśmiercone drzewa

    Jako ze czesc drzew wyglada na zmarle nie od pily wypada chyba przeprowadzic sledztwo
    w spawie ustalenia rzeczywistych mordercow swierkow. Np. w przypadku tego wykrotu ewidetnie
    widoczne jest tylko bezczeszczenie zwlok. Ale kto jest sprawca? - kim jest zabojca?, ktory spowodowal upadek i smierc tego drzewa ?.
    Tutaj rzeczywiscie potrzebne sa srodki i to duze na jednoznaczne wyjasnienie sytuacji.
    I to sie nadaje do prasy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Więc wyjaśniam:
      Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 kwietnia 2008 r. w sprawie kryteriów oceny wystąpienia szkody w środowisku (Dz. U. z dnia 14 maja 2008 r.):

      § 3
      2. Kryterium oceny wystąpienia szkody w środowisku w chronionym siedlisku przyrodniczym jest zmiana lub zmiany powodujące jeden lub więcej z następujących mierzalnych skutków:
      1) zniszczenie lub uszkodzenie części chronionego siedliska przyrodniczego;
      2) pogorszenie stanu lub funkcji chronionego siedliska przyrodniczego na terenie gminy lub województwa, kraju, regionu biogeograficznego lub Wspólnoty Europejskiej, polegające w szczególności na:
      a) utracie części związanej z nim różnorodności biologicznej lub
      b) utracie lub pogorszeniu specyficznych cech jego struktury, lub
      c) pogorszeniu realizacji jego funkcji ekosystemowych, lub
      d) pogorszeniu tworzonej przez nie różnorodności krajobrazowej;
      3) pogorszenie stanu ochrony gatunków chronionych typowych dla chronionego siedliska przyrodniczego;
      4) pogorszenie możliwości ochrony chronionego siedliska przyrodniczego, w tym możliwości uzyskania właściwego stanu jego ochrony.

      Usuń
  4. Usuwanie martwych drzew w takiej skali jest sprzeczne z Zasadami FSC. Jeśli to Nadleśnictwo nie chce się narazić na brak profesjonalizmu to nie powinno dopuszczać do takich rzeczy. A poza tym jeśli
    informacja o środowisku została umyślnie zmanipulowana to sprawą powinien albo zająć sie Wojewódzki Sąd Administracyjny albo Prokuratura. Ale chyba udzielenie informacji o środowisku nie jest postępowaniem administracyjnym więc zostaje tylko prokuratura. Takie ekointerwencje to jednak proszenie się o guza. Najbardziej wpływowa branża w Polsce to właśnie leśnicy.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dokładnie. Przytaczałem tutaj wielokrotnie Zasady FSC. Lecz same siedliska Natura 2000 również podlegają szczególnemu traktowaniu. Stoi za nimi ustawa o ochronie przyrody czyli prawo polskie. Co do udzielonej informacji o środowisku i KPA - nie mam nic więcej do dodania.

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetna animacja od Klubu Gaja:
    http://www.zaadoptujrzeke.pl/animacja/

    OdpowiedzUsuń
  7. WITAM SERDECZNIE

    Rozpoczynamy oficjalny nabór na III edycję Bieguna Zimna.

    W załączeniu przesyłam wszelkie podstawowe informacje na temat trzeciej edycji Bieguna Zimna.
    Należy jednak mieć takie założenie, że dane mogą się jeszcze uzupełniać, program rozszerzać, itd..

    Trzymając się koncepcji, że każda kolejna edycja odbywa się w innym miejscu (m.in. dzięki temu poznajemy Puszczę Borecką i mniej ją niszczymy) – w tym roku biwakujemy w jej środku! Wspólnie z Nadleśnictwem Czerwony Dwór- naszym partnerem – wybraliśmy piękną naturalną kwietną łąkę w puszczy. Jest to środek Puszczy Boreckiej, rejon występowania żubrów, wilków – więc dlatego należy liczyć się z zaostrzeniami dotyczącymi hałasu, zakazem pozostawiania nawet najmniejszych śmieci, itd.. Będzie też trudniej o wodę (będziemy ją dowozić). Są to zrozumiałe wymogi i utrudnienia dla leśnych, zimowych ludzi.

    Zapowiada się kolejna, fantastyczna przygoda – DZIĘKI WAM-UCZESTNIKOM I WSPÓłORGANIZATOROM – WSPÓLNIE TWORZYMY BIEGUN ZIMNA.

    Ponieważ impreza nie jest komercyjną, funkcjonuje zasada, że robimy ją “tanim sumptem” korzystając ze środków wpłacanych przez uczestników. Pokrywają one podstawowe koszty, a środki zebrane na warsztaty organizację tych form. Dla osób zapisujących się w pierwszym terminie pozostawiliśmy kwoty z zeszłego roku.

    Z odpłatności są zwolnieni współorganizatorzy Bieguna, którzy realizują jego część oraz wolontariusze.

    W tym roku wprowadziliśmy limity uczestnictwa w imprezie i warsztatach – decyduje kolejność zgłoszeń potwierdzonych wpłatą.

    W razie jakichkolwiek pytań – jestem do dyspozycji (za opóźnienia w odpowiedziach z góry przepraszam... nie dysponuję sztabem sekretarzy, a moje psy nie chcą za żadne skarby pracować przy komputerze...)
    Dziękujemy za pomoc w przekazywaniu informacji o Biegunie Zimna dla innych i udostępnianie informacji na Fb.

    Pozdrawiam

    Darek Morsztyn Biegnący Wilk

    0604 29 29 97

    OdpowiedzUsuń
  8. Praca na zimę "przy odśnieżaniu". :)
    http://hornsund.igf.edu.pl/wp-content/uploads/2014/10/OG%C5%81OSZENIE_XXXVIII_WYPRAWA_POLARNA_PAN.pdf

    OdpowiedzUsuń