8/16/2014

Las Miejski i Puszcza Borecka- porównanie

Opisywanie zbiorowisk roślinnych pod kątem ich właściwości przestrzennych może przynieść ciekawe rezultaty. Zmienność kształtu, powierzchni oraz położenia i sąsiedztwa poszczególnych płatów siedlisk pozwala na uzyskanie informacji o bogactwie przyrodniczym wybranego fragmentu lasu. W tym poście zestawiłem dwa wybrane fragmenty lasu- znaczną część Lasu Miejskiego oraz zbliżony powierzchniowo fragment Puszczy Boreckiej graniczący od południa z Rezerwatem Borki.


Do przeprowadzenia porównania wykorzystano mapy rastrowe dostępne w internecie.  Powyżej Las Miejski a poniżej wybrany fragment Puszczy Boreckiej.


Oba obszary są mniej więcej podobne pod względem powierzchni. Zróżnicowanie wydzieleń jest również podobne co daje nadzieje na uzyskanie dużych podobieństw.

Tabela przedstawia powierzchnię typów siedliskowych lasu. Każde wydzielenie posłużyło za płat zbiorowiska roślinnego co jest oczywiście generalizowaniem bardziej złożonej rzeczywistości każdej fitocenozy lasu.
"Bagno" nie jest zaliczone do ogólnej sumy powierzchni Typów siedliskowych lasu a "Zadrz." zakwalifikowano do nieleśnych. Widać wiele zbieżności zwłaszcza  w pokryciu terenu Lasem świeżym oraz Lasem Mieszanym bagiennym.

Mapę rastrową poddano wektoryzacji w programie ArcGIS gdzie utworzono warstwy odpowiadające poszczególnym typom siedliskowym lasu. Powyżej Las świeży w Lesie Miejskim. Jego odpowiednikiem jest grąd subkontynentalny lub jego postacie zdegradowane, zniekształcone bądź też siedliska zastępcze. Tych ostatnich jest w Lesie Miejskim na szczęście bardzo mało.

Las świeży w wybranym fragmencie Puszczy Boreckiej. Na pierwszy rzut oka widać więcej "dziur" niż w Lesie Miejskim co przekłada się na większe zróżnicowanie siedlisk wilgotnych i bagiennych


Siedliska wilgotne oraz bagienne. Olsy, Lasy wilgotne, Lasy Mieszane bagienne, Bagna oraz Bory Mieszane bagienne.

Olsy w wybranym fragmencie Puszczy Boreckiej...

...i olsy w Lesie Miejskim

Las Mieszany bagienny w Puszczy Boreckiej...

...i Las Mieszany bagienny w Lesie Miejskim

 Wszystkie warstwy wydzieleń leśnych+ stawy. Jest to tylko wybrany fragment lasu.

Fragment Puszczy Boreckiej wraz z wszystkimi warstwami oraz podkładem z mapy rastrowej która posłużyła do wektoryzacji.

A to już zestawienie pokazujące średnią powierzchnię płatów siedlisk.  Na końcu wytłuszczono średnią dla powierzchni wszystkich wydzieleń zawartych w porównywanych fragmentach lasu. Jak widać w Puszczy Boreckiej płaty zbiorowisk leśnych są zwykle większe o prawie 1ha. Widać też że olsy są niemal dwukrotnie większe. Brak w Lesie Miejskim BMb wynika stąd że są to siedliska bardzo małe nie pokrywające 100% wydzielenia.

Siedliska Natura 2000 w Lesie Miejskim...

...i analogicznie w Puszczy Boreckiej

Pod względem powierzchni siedlisk naturowych Las Miejski wygrywa. Głownie ze względu na dobrze zachowane grądy (9170) których brak w porównywanym fragmencie Puszczy.

Mikrosiedliska Natura 2000 w Lesie Miejskim to głównie łęgi, bory bagienne oraz odosobnione płaty grądów.

Powyżej zestawienie mikrosiedlisk Natura 2000 w Lesie Miejskim. Dla Puszczy Boreckiej nie znalazłem danych dotyczących mikrosiedlisk w części administrowanej przez Nadleśnictwo Borki.


Na koniec powszechne używany w ekologii, wskaźnik różnorodności biologicznej Shannona. Używa się go do oceny różnorodności gatunków ale też habitatów. Tutaj użyto dodatku do programu ArcGIS: V-late który pozwala na szybkie uzyskanie wyników. Wskaźnik "Dominance" pozwala określić dominację danego typu siedliskowego lasu w przestrzeni leśnej.

Ocena różnorodności krajobrazu na podstawie analizy struktury przestrzennej...

3 komentarze:

  1. Jesteś niesamowity człowieku :) Bardzo dobry i ciekawy wpis blogowy. O wielu rzeczach nie miałem pojęcia. Szacun...

    OdpowiedzUsuń
  2. Trochę traci na tym blog. Za poważne to i nie każdego interesuje. Ale jak już mam takie dane pod ręką to czemu nie. Z Giżycka obejrzało ten wpis 2 osoby. Z Warszawy około 70 osób. Ale to są stali czytelnicy którym tutaj składam podziękowania za zainteresowanie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fotki z części Puszczy Boreckiej o której mowa w tym wpisie, można obejrzeć tu:
    http://lasmiejskigizycko.blogspot.com/2014/05/w-innym-lesie.html

    OdpowiedzUsuń