5/01/2013

Konsultacje społeczne FSC, fotki, ptaki w Lesie i reny- czyli 4 etykiety w 1 poście

 Co prawda jest to propozycja skierowana do szeroko rozumianych podmiotów czy to sektora państwowego, prywatnego czy ngo, ale warto wiedzieć że będąc na przykład członkiem stowarzyszenia przyrodniczego można mieć wpływ na to jak będzie wyglądać odpowiedzialne leśnictwo na świecie i w Polsce w przyszłości, zarówno w aspekcie ekonomicznym, społecznym jak i przyrodniczym. 
Forest Stewardship Council daje możliwość wnoszenia uwag, opinii, korekt, zapewne też raportów z przeprowadzonych autorskich ekspertyz do Matrycy Transferu w której będą zamieszczone wskaźniki standardu narodowego.

 "W związku z opracowywaniem treści międzynarodowych wskaźników standardu odpowiedzialnej gospodarki leśnej, FSC Polska ogłasza konsultacje społeczne nad tłumaczeniem szkicu nr 1.0 międzynarodowych wskaźników IGI do Zasad i Kryteriów Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej.

Konsultacje trwać będą w okresie 22.04.2013 – 30.06.2013.

FSC Polska zachęca wszystkie organizacje i instytucje reprezentujące grupy interesów przyrodniczych, społecznych i ekonomicznych do aktywnego uczestnictwa w konsultacjach społecznych.

Aktywny udział w procesie konsultacji daje możliwość kształtowania treści przyszłych wymogów FSC, które staną się obowiązujące w krajach bez akredytowanych standardów narodowych.

Pisemne opinie na temat treści wskaźników standardu międzynarodowego, zamieszczone w dokumencie „Formularz_konsultacje_społeczne_szkic_1.0_IGI” należy przesyłać na adres sekretariat@fsc.pl.

Szczegółowe informacje na temat zasad i sposobu zabierania głosu w konsultacjach społecznych znajdują się na stronie: http://pl.fsc.org/igi/konsultacje/.

Szczegółowe informacje na temat procesu IGI w Polsce i jego znaczenia dla certyfikacji gospodarki leśnej w Polsce znajdują się pod adresem: http://pl.fsc.org/igi/."

"Konsultacje szkicu standardu narodowego (Matryca Transferu):

W procesie IGI w Polsce przeprowadzone będą oddzielne konsultacje społeczne nad Matrycą Transferu zawierającą treść przyszłych wskaźników standardu narodowego. Przygotowana w najbliższym czasie Matryca Transferu udostępniona będzie do konsultacji publicznych w ciągu 60 dni od daty publikacji. Uwagi Forum Konsultacyjnego otrzymane w procesie konsultacji będą rozpatrzone przez Grupę Opracowującą Standard i Grupę Ekspertów, a następnie uwzględnione przy tworzeniu kolejnego szkicu standardu narodowego.

Po zakończeniu okresu konsultacji przygotowany zostanie raport z konsultacji, opublikowany na stronie internetowej procesu.

Kto może brać udział w konsultacjach?

W konsultacjach społecznych dotyczących:

    szkicu IGI na poziomie międzynarodowym, i/lub
    tłumaczenia szkicu IGI na język Polski, i/lub
    Matrycy Transferu zawierającej treść przyszłego standardu

GŁOS MOGĄ ZABIERAĆ WSZYSTKIE ZAINTERESOWANE PODMIOTY."




W lesie jest dużo słońca ale ptaków jak na lekarstwo. Dzięcioł czarny, średni, sójka, sroka, drozd śpiewak, modraszka która próbuje odciągnąć intruza od gniazda, przy czym nie boi się eksponować swój sprzeciw (machanie skrzydełkami) z odległości nawet 1,5 od "drapieżnika". I to tyle. To tak "na ucho" bez bird watchingu. A, i jeszcze gołąb pewnie siniak. 




Jest chłodno a konkurencja o pokarm nie jest silna. Badacze Puszczy Białowieskiej oszacowali kiedyś populacje ptaków gnieżdżących się w Białowieskim Parku Narodowym i pozostałej gospodarczej puszczy.




Okazało się że w Parku jest co prawda większa różnorodność gatunków ptaków ale jest ich o wiele mniej niż w gospodarczej części w której można było doliczyć się mniejszej liczby gatunków.


To chyba moje pierwsze zdjęcie z drogą leśną

Czy wynika to z większej liczebności małych ssaków drapieżnych- kuna, łasica, gronostaj i ptaków- krogulec, sokół pustułka, jastrząb, sóweczka, puchacz...? Duża presja drapieżnictwa skutecznie redukuje populacje ptaków. Przeżywają najsprawniejsze, przystosowane i najzdrowsze, tak zwykło się tłumaczyć przeżywalność zwierząt- miarą darwinizmu, ale nie jest to reguła. Zwykły przypadek może sprawić że sóweczka zaangażowana w polowanie nie dostrzeże niebezpieczeństwa i zostanie pożarta przez puszczyka.
Wilk który goniąc sarnę zwichnie łapę która ugrzęzła wśród korzeni ukrytych w toni wodnej łęgu, czy przypadek sprzed lat- żubr w puszczy boreckiej który wykuł sobie oko biegnąc zapewne spłoszony w nocy.  



Zimą w lasach kanadyjskich można przedzierać się przez 10 dni przez śniegi i zamarznięte jeziora i nie spotkać nawet kruka. Zima na północy wygania wszystkich w cieplejsze rejony. Tak zwykle zaczynają się wędrówki zwierząt. Nie tylko ptaków ale też wapiti, renów. Migracje tych ostatnich mogą się wkrótce skończyć. A to nie z racji ciągłej urbanizacji dalekiej północy, nacisków na eksploatację złóż ropy ale ze względu na ocieplenie klimatu. Więcej w linku poniżej.












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz