5/20/2013

Stawy leśne w majowym słońcu (cz.2)

Kolejna partia zdjęć przestawia największe stawy Lasu Miejskiego ale też jeden z mniej znanych, ukryty w gąszczu drzew. Warto jednak zacząć od tego który znajduje się poza granicami Lasu u jego zachodnich granic.

 


 
Na horyzoncie widok na wschodnią ścianę Lasu












Jest to pierwszy z dwóch najbardziej rozpoznawalnych stawów. Jego walory krajobrazowe zostały nadwyrężone przez nonsensowne "uporządkowanie" południowego brzegu. Cypelek na którym rosły okazałe ponad 200 letnie drzewa został ogołocony. Ten fragment lasu nie jest tak często podziwiany przez mieszkańców miasta jak sąsiedni staw.










Dąb pomnikowy Wilhelm


To już południowy brzeg, zadbany i wygrabiony


Drewno które "gnije" w wodzie zostało wyciągnięte na brzeg










Ogołocony cypelek. Dawniej perełka krajobrazowa stawu


 Tutaj widać po lewej fragment cypelka na stawie sprzed 10 lat.








Na szczęście wschodni staw to już naturalne dzikie brzegi czyli to co nam się w przyrodzie Lasu Miejskiego najbardziej podoba. To dlatego tak chętnie przychodzimy do lasu, by móc wejść na pomost i rozkoszować się widokiem przyrody która sama sobą rozporządza i nikt jej nie dyktuje jak ma wyglądać. Oby było tak zawsze.





Ten dąb leżący w wodzie znają wszyscy którzy choć raz w życiu byli w Lesie. Stał się symbolem, znakiem rozpoznawczym Lasu Miejskiego.Widząc go wiemy od razu z jakim lasem mamy do czynienia. Lasem w którym materia organiczna poddana jest samorzutnemu obiegowi.



 Jeszcze kilka lat temu nic na nim nie rosło a dziś możemy bez wchodzenia w mokre i niedostępne ostępy lasu, obserwować to co dzieje się z powalonymi drzewami spotykanymi w lasach naturalnych. Drugie życie drzewa.


Strefa ekotonowa pomiędzy lasem a środowiskiem wodnym- istotny element życia lasu. Siedlisko płazów, gadów, miejsce gniazdowania i żerowisko ptaków. Współcześnie nie ingeruje się w strefę brzegową leśnych zbiorników wodnych. Korzyści gospodarcze z tego są żadne a powszechna edukacja ekologiczna społeczeństwa sprawiła że ludzie rozumieją znaczenie i chcą oglądać takie widoki.





Altana wypoczynkowa


To wciąż południowy brzeg wschodniego stawu










Spojrzenie na północny brzeg


I na wschodni. W tym miejscu jest niewielkie zgrupowanie buków. Niektóre z nich opadły do wody




Kolejna fotka którą wklejam z opóźnieniem. Są do siebie podobne ale na pierwszym planie widać pozostałości ławeczki


To miejsce zasługuje na oddzielny znacznik na mapie oraz dwie fotki. A to ze względu na swoją wyjątkowość jak i ilość komarów oraz wody w butach które autor musiał cierpliwie znosić :)






Wklejam jeszcze jedną. Stojący nieruchomo skupiony na kadrze amator mokradeł to dla komarów prawdziwy rarytas


Północny brzeg wschodniego stawu


Z widokiem na południowy wraz z pomostem







Ostatnia fotka dodana 21 maja. Wschodni brzeg stawu.


Najmniejszy ze stawów ukryty jest tutaj. Pozostawiony został naturalnej sukcesji roślinnej. Jest węzłem wodnym dla cieku wodnego który odprowadza wodę do wschodniego stawu z północno zachodnich olsów i świerczyn borealnych ukrytych wśród pasm moren czołowych.


.










2 komentarze:

  1. Dodałem jeszcze 3 zdjęcia. Lepiej trochę więcej niż za mało.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nikt nic nie powie :( A przecież na drugiej fotce jest widok na zachodnią ścianę lasu a nie wschodnią.

    OdpowiedzUsuń