3/04/2013

Las Miejski na mapie

Dużo by mówić o ukształtowaniu terenu Lasu Miejskiego. Polodowcowy krajobraz Pojezierza Mazurskiego obfituje w jeziora rynnowe, ciągnące się pasmami moreny oraz liczne pagórki. Las Miejski jest tutaj kwintesencją nagromadzenia w jednym miejscu różnych form polodowcowych. Dla roślinności leśnej duże znaczenie ma obecność zagłębień bezodpływowych w których powstają torfowiska niskie. Na wzniesieniach i pasmach morenowych rosną grądy z dębem, świerkiem, grabem i leszczyną.





Las Miejski jest jednak poprzecinany siecią dróg których liczba i rozmieszczenie świadczą o tym tak trudny musiał być to teren w gospodarowaniu, zwłaszcza w czasach kiedy maszyny nie były jeszcze obecne lub nie tak wydajne jak dzisiaj. Na mapie widać także 6 stawów (siódmy znajduje się poza mapą) Jako element gospodarczy, związany z działalnością człowieka wpisują się w krajobraz Lasu z wyjątkową gracją.

Zasilane są przez główny ciek który meandruje począwszy od północno- wschodnich krańców Lasu, przepływając przez rozległe olsy i bory rosnące na glebach torfowych (lasy HCVF 3.1 Skrajnie rzadkie i ginące w skali Europy) łączy ze sobą stawy i wypływa z jednego z nich u południowo- zachodnich granic, gdzie wyprowadza topniejące śniegi aż do Jeziora Niegocin. Na mapie brakuje północnej części Lasu. Po drugiej stronie drogi teren jest zróżnicowany pod względem geomorfologicznym w takim samym stopniu co w pozostałej części Lasu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz