12/10/2013

Pracownicy WWF pukają do drzwi mieszkańców Giżycka

W tym miesiącu mieszkańcy Giżycka mogą spodziewać się niespodziewanych gości.
Pracownicy fundacji WWF odwiedzają mieszkania i domy, promując działania organizacji na Mazurach.




WWF puka do twoich drzwi

Jednym z kluczowych projektów WWF na Mazurach jest reintrodukcja rysi. W projekcie wykorzystano bogate doświadczenia dr Andrzeja Krzywińskiego, między innymi nowatorską metodę "born to be free".

Reintrodukcja rysi w Kadzidłowie

Polega ona na przetrzymywaniu w wolierze dorosłego rysia wraz z młodym pochodzącym od pary rodzicielskiej. W wolierze umieszczony jest otwór umożliwiający oddalenie się poza ogrodzenie. Otwór jest jednak na tyle mały, że przecisnąć się przez niego może tylko młode kociątko.
W ten sposób, młode zapoznaje się z najbliższą okolicą, trenuje swoje możliwości łowieckie oraz uczy się samodzielności.
W odpowiednim momencie, kiedy tylko zew natury weźmie górę, młode opuszcza wolierę i poszukuje szczęścia w świecie.


Rysie na Mazurach pojawiają się jako osobniki sprowadzone z Estonii gdzie ich populacja jest duża.
Jednym z planowanych działań fundacji w najbliższej przyszłości jest zwiększenie ilości sarny w mazurskich lasach. Jest to pomysł sprzeczny z ostatnimi doniesieniami o nadpopulacji kopytnych, czynionych przez nie szkodach w rolnictwie oraz postulatami odstrzału dużej ich części.

Ratujmy rysie

Pracownicy WWF zwracają również uwagę na problem fragmentacji lasów poprzez powstające ciągi komunikacyjne, strefy zurbanizowane.  

Wspomaganie działań fundacji WWF może przyczynić się do zadomowienia w mazurskich lasach stabilnej populacji rysia, gatunku który będzie miał korzystny wpływ na liczebność sarny oraz mniejszych zwierząt będących ofiarami jego drapieżnictwa.

Przyczyni się do promocji mazurskich lasów jako przyjaznych naturze co przełoży się na zwiększone zainteresowanie regionem. Rozwój agroturystyki, turystyki przyrodniczej i rowerowej oraz napływ wakacyjnych gości zwiększy dochody miejscowych, otworzy nowe miejsca pracy, zwłaszcza sezonowej.

Każdy z nas może wesprzeć projekt reintrodukcji rysi w naszych lasach. Jest to inwestycja w wizerunek regionu, przyjaznego również gatunkom dotychczas postrzeganym jako konkurencyjnym dla człowieka.

Twoja firma może pomóc

Wsparcie finansowe projektu WWF jakiego możemy udzielić to nawet 1 złotówka.

Może to być też równowartość produktów takich jak:

-2 duże czekolady znanej marki lub
-1 opakowanie chipsów kukurydzianych lub
-2 paczki papierosów lub
-1 świąteczny blister tanich kosmetyków

Satysfakcja z kupna powyższych produktów- chwilowa i raczej wątpliwa

Satysfakcja z pomocy rysiom- długotrwała, szlachetna i gwarantowana.

Nie wspominając o tym że można pochwalić się znajomym i poczuć się lepiej niż po skonsumowaniu powyższych rzeczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz