12/21/2014

Półnaturalna hodowla lasu- przyszłość polskiego leśnictwa



Dzisiejszy wpis będzie zestawieniem wybranych fragmentów artykułu z Trybuny Leśnika (10/2011).
W artykule tym zrelacjonowano przebieg spotkania które odbyło się w Sękocinie a dotyczyło idei Półnaturalnej hodowli lasu. Temat który wydaje się aktualny w dobie ekologizacji gospodarki leśnej, standaryzacji z wymogami jakie stawia sieć Natura 2000 oraz obecności obszarów przyrodniczo cennych do jakich niewątpliwie zalicza się między innymi Las Miejski.


We wrześniu br. w Sękocienie Starym odbyło się seminarium naukowe pt. "Półnaturalna przeszłość, teraźniejszość i przyszłość" zorganizowane przez Instytut Badawzy Leśnictwa i Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Gośćmi byli przedstawiciele GDLP i regionalnych dyrekcji LP, BULiGL, leśnicy- praktycy oraz reprezentanci placówek naukowych z całego kraju. W seminarium uczestniczyło120 osób.


Spotkanie było podsumowaniem osiągnięć w dziedzinie badań z zakresu półnaturalnej hodowli lasu, w aspekcie globalnych zmian klimatu. Jednocześnie dokonano przewartościowania funkcji lasu, a także kierunków ograniczania zabiegów hodowlanych w niektórych kompleksach leśnych. Jak wykazują wyniki badań naukowych prowadzonych od kilkudziesięciu lat w Puszczy Białowieskiej, czasem przyroda pozostawiona bez ingerencji człowieka może prowadzić do zubożenia różnorodności biologicznej. Jednocześnie drzewostany wielogatunkowe i różnowiekowe w tych warunkach mogą przekształcać się w toku naturalnych procesów w drzewostany z dominacją grabu.


Wszyscy zebrani wykazali duże zainteresowanie problematyką seminarium, gdyż pozostaje ona w ścisłym związku z końcowymi pracami nad nowelizacją "Zasad hodowli lasu". Stąd też w uznaniu wagi problemu zaplanowane jest wydanie drukiem materiałów poseminaryjnych.



Profesor Eugeniusz Barnadzki w swym wystąpieniu podkreślił, że "już 250 lat trwa spór o to, jak ma być kształtowany i zagospodarowany las". Jako współtwórca i zwolennik półnaturalnej hodowli lasu zwrócił uwagę na to, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Polsce dominował tzw. model surowcowy lasu.


Aktualnie od kilkunastu lat powszechniej stosowany jest tzw. model wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. Trudno jest w obecnych czasach rozdzielić funkcje lasów, zwłaszcza że zainteresowanie społeczeństwa tym ważnym elementem przyrodniczym w Polsce wzrasta z roku na rok. W półnaturalnej hodowli lasu działania są oparte na trzech podstawowych zasadach: 

* pełnego wykorzystania naturalnych procesów zachodzących w ekosystemie leśnym, 
* zmniejszania ryzyka hodowlanego
* rozpraszania ryzyka hodowlanego


O zastosowaniu półnaturalnej hodowli lasu w praktyce mówił dyrektor generalny Lasów Państwowych
dr inż. Marian Pigan. Podkreślił on, że miarą podejścia do hodowli lasu może być pozostawiona ilość martwego drewna, która w latach 90.XIX wieku wynosiła 2 m³/ha a obecnie wielkość ta wzrosła do 5,6 m³/ha.


Jak stwierdził w swej prezentacji dyrektor RDLP w Warszawie Wojciech Fonder, sieć obszarów Natura 2000 jest obecnie najpoważniejszym wyzwaniem dla leśnictwa.


-Trwale zrównoważona gospodarka leśna- mówił dyrektor Fonder- nie stanowi zagrożenia dla celów ochrony przyrody, nie pogarsza stanu siedlisk, zwiększa trwałość i różnorodność biologiczną. Najbliższa przyszłość przyniesie dominację celów ochrony przyrody nad celami gospodarczymi. "Nowe leśnictwo" musi określić swoją przyszłą rolę i zasady funkcjonowania- z wiodącą rolą ochrony przyrody oraz systemem ograniczeń i zakazów dla pewnych działań gospodarczych.W naszych warunkach, tworzenie leśnictwa "zgodnego z naturą" jest najlepszym rozwiązaniem, ciągle aktualnym zadaniem nie tracącym znaczenia. Gospodarka leśna, hodowla lasu oparta na naturalnych wzorcach i uznająca za swój główny cel zachowanie trwałości lasu i ochronę istniejących zasobów jest teraźniejszością i nieuniknioną przyszłością.


Prof. dr hab. Tadeusz Andrzejczyk z Wydziału Leśnego SGGW zwrócił uwagę, że "w hodowli lasu istnieją duże możliwości stosowania rozwiązań racjonalistycznych uwzględniających automatyzm przyrody, które pozwalają godzić cele produkcyjne i przyrodnicze". Głównym ograniczeniem w ich stosowaniu jest , według profesora "formalizm biurokratyczno- kontrolny".


Wyniki badań prowadzonych przez dr. inż. Rafała Palucha z Europejskiego Centrum Lasów Naturalnych
w Białowieży "wskazują, że przebudowa drzewostanów przejściowych w Puszczy Białowieskiej w pewnej mierze już się dokonała wspólnym wysiłkiem przyrody i podejmowanych działań hodowlanych.



Natomiast działania hodowlano- ochronne powinny mieć zwykle charakter trzebieży przekształceniowej. Wyniki badań sugerują duże możliwości, celowość i potrzebę szerszego wykorzystania procesów sukcesyjnych w praktyce leśnej.


"W naszych warunkach, tworzenie leśnictwa "zgodnego z naturą", jest wciąż najlepszym rozwiązaniem i nieuniknioną przyszłością- uważa dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowyh w Warszawie Wojciech Fonder.  




Odnowienia naturalne lasu w latach 1990- 2008



6 komentarzy:

  1. http://www.npl.ibles.pl/koncepcja-i-opis-projektu-na-poczatek-debaty

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak oni to wyliczyli, że akurat półnaturalna, a nie ćwierć albo 1/3?
    A to zdanie, to już prawdziwa perełka: "w hodowli lasu istnieją duże możliwości stosowania rozwiązań racjonalistycznych uwzględniających automatyzm przyrody". Sądziłem, że automatyzm przyrody odszedł do lamusa razem z Kartezjuszem, ale jak widać wiecznie żywy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Przyczyna takiego podejścia jest pewnie taka że uczestnicy spotkania są przesiąknięci akademicką formą i kolorytem wypowiedzi :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Monitoring skuteczności ochrony obszarów Natura 2000 w województwie świętokrzyskim:

    http://ecopress.pl/art/monitoring-skutecznosci-ochrony-obszarow-natura-2000-woj-swietokrzyskim-2749/

    OdpowiedzUsuń
  5. Trwają konsultacje społeczne zmian w Prawie Łowieckim. Termin ogłoszenia konsultacji 17 grudnia. Termin składania uwag- do 24 grudnia. Jak zwykle, (patrz nowela Ustawy o lasach) po cichu i bez udziału społeczeństwa.

    http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/267655

    Zaproszono 7 organizacji pozarządowych z całej Polski. Mogą zastanowić się nad treścią uwag do projektu w czasie wieczerzy wigilijnej.

    OdpowiedzUsuń
  6. I jeszcze w skrócie:

    Projekt wykonuje wyrok Trybunału Konstucyjnego - zakłada nieco
    większe prawa właścicieli gruntów wobec gospodarki łowieckiej, w tym
    możliwość wnoszenia przez wlasccieli nieruchomości uwag dotyczących objęcia
    tych nieruchomości obwodem łowieckim, a także możliwość sądowego ustalenia
    zakazu polowania na nieruchomości (ale tylko zabudowanej!) ze względu na
    przekonania religijne lub zasady moralne wyznawane przez właściciela takiej
    nieruchomości.

    Wyprzedzając inny oczekiwany wyrok TK, projekt przenosi także do
    ustawy zasady polowania, regulowane dotychczas rozporządzeniem.

    Projekt zmienia jednak także inne szczegóły Prawa Łowieckiego,w tym
    szczegóły sporządzania planów łowieckich i dzierżawy obwodów lowieckich, a
    także wprowadza mechanizm narzucania przez Ministra pozimu pozyskania
    zwierzyny (jako przykład sytuacji, w której jest to potrzebne, Minister
    przywołuje tu przypadek afrykanskiego pomoru świń).

    OdpowiedzUsuń